Start- och resultatlistor

Fölshow & Stutenprüfung: Laholm 15/8 – 2020

 

Katalog Laholm 15.08.2020

Ston och valacker kl. 10.00 – 13.45

Föl och fölston kl. 14.00 – 16.00, ca 8-10 min/ föl

 

Namn

 

Stam efter

 

Morfar

 

Ägare

 

Uppfödare

Nr. 11, hingst

Chacuno

 

Chacfly PS

 

Stakkato

 

Expåra AB

 

Roland & Jonas Olthoff

Nr. 12, hingst

Vincente H.H

 

Vivino  

Ampére

 

Emelie Röstad Emelie Röstad
Nr. 13, hingst

Visitor

 

Valdiviani

 

Desperados

 

Ekoladies AB

 

Sven & Dana Schüssler

Nr. 14, hingst

Sandås SWAG

 

Suarez

 

Scolari

 

Ann-Katrin Winter

 

Ann-Katrin Winter

Nr. 15, hingst

Jamie Delux

 

Jameson RS2

 

Don Deluxe

 

Expåra AB

 

Jan Andersson med Roland & Jonas Olthoff

Nr. 16, sto

Betets Bianca

Till salu

 

Suarez

 

Vilancio

 

Eva Johansson

 

Eva Johansson

Nr. 17, hingst

Destini

 

Danciero

 

Farewell III

 

 

 

 

Karl-Wilhelm Littmann

Nr. 18, hingst

Q 10

 

Qaside MD

 

Rohdiamant

 

Dr. Uwe Bublitz

 

Dr. Uwe Bublitz

Direkt efter fölen: ston vid hand

19.) Veronuque e Vivaldi- Rascalino – Sandro -Hit, sto född 2015                           Äg. Cecilia Borgenlöw, Uppf. Harley World Stables B.V

20.) Black Friday KLT e Ironman H – Don De Jeu – Dalwinnie, sto född 2018     Äg. Cecilia Borgenlöw, Uppf. KLT Breeding

Katalog Laholm 15.08.2020

 

 

 

 

 17/08 2019!Segerstofölet Desadira e Destacado FRH – Show Star – Florestan. Uppf. Bo Wargh, Säve. Utmärkt med en Guldmedalj!Bilden kan innehålla: häst

Segerhingstfölet Bergsjöholms Digitus med ägaren Marita Strauch och uppf. Lena Nyström. e D’avie – Topaasch – Davignon. Utmärkt med en guldmedalj. 2a placerade fölet Filicia e Fürsten-Look – Farewell III – Weltmeyer med sin uppf. Karl Littmann. Utmärkt med en guldmedalj.3e placerade fölet Look of Vengeance e Fürsten-Look – Lövenborgs Revenge. Uppf. Per & Helene Waaler. p

 

Fölshow: Laholm 17/8 kl. 13.00 

Plats: Expåra Stall, Veingevägen 55, 312 92 Laholm

Mammorna ska bära nummer på tränset.

 

Kl. 16.00 föl på ring! Prisutdelning!

Bästa stoföl & Bästa hingstföl + plac 2-4 = 5 placerade.

Alla föl, klicka på PDF katalogen:Katalog Laholm 2019[2]

 

Resultat Åstorp den 8/6 lördag

Resultat Reitpferdeprüfung

Resultat Stutenprüfung

Vi tackar våra sponsorer!

Grönkvists blommor & Uwe Bublitz Veterinär AB & Yvonne Karlsson för fina bilder!

Kontakta gärna Yvonne för bilder från Åstorp:

Yvonne Karlsson
e-mail: horsemeadow2@hotmail.com
tel 0705-606752

Katalogen hästar Åstorp: klicka på länken nedan!

ZSPSchweden

Startlista: Stoprov Löshoppning:     Ägare:

  1. 10.00 nr.9)  2m2 Fleur Noire                     / 2m2 Horses i Båstad AB
  2. 10.15  nr.5)  DreamWeaver of XLNCE  / Tina Berg
  3. 10.30 nr.6)  My Lady in Red                      / Anders Vickman & Carola Åkesson
  4. 10.45 nr.7)  Diana                                           / Karin Mattsson Kulltorps Gård
  1. Startlista: Ridprov, (Stoprov & Reitpferde)

Grupp 1. 11.10                        Ryttare

  1. Nr. 4)  2m2 Grey Silk, 2015    Anna Svanberg
  2. Nr. 10) Graffiti, 2015                 Amelie Gustafsson

Grupp 2. 11.30

  1. Nr. 2)  Dandelon WCB, 2016   Martin Umareaus
  2. Nr. 3)  Freixenet, 2015               Jonas Olthoff

Grupp 3. 11.50

  1. Nr. 1)    2m2 Foxtrott, 2015      Anna Svanberg
  2. Nr. 5)  DreamWeaver of XLNCE, 2015  Johanna Ryberg +  (Testryttare)

Grupp 4. 12.20

  1. Nr. 6)  My Lady in Red, 2014   Felix Bader + (Testryttare)
  2. Nr. 7)  Diana, 2014                        Lotta Pettersson + (Testryttare)

Grupp 5. 13.00

  1. Nr. 8)  First Date, 2015              Jonas Olthoff
  2. Nr. 9)  2m2 Fleur Noire, 2015 Anna Svanberg + (Testryttare)

Hästarna måste bära sitt katalognummer på tränset!

Kl. 14.00

  1. Prisutdelning: Reitpferdeprüfung med kval till Verdenchampionat      Placeringar 1-3

Prisutdelning: Bästa sto Stutenprüfung och med utmärkelser ”Prämienstute”.  Alla 4 ston från Stutenprüfung går till prisutdelningen.

 

Ladda ner PDF ridprovet:

Reitpferdeprüfung RP 1 ca 14 min 2019

 

 

 

 

Fölchampionat och fölregistrering!

19 augusti 2018 Kl. 13.00, Laholm Veinge, Veingevägen 55, Stall Expåra

Resultat:

Vinnare och bästa dressyrföl med tilldelad guldmedalj: 1. Don Oscuro, hingst e Danone I – Don Index – Rubinstein, ägare och uppfödare Sven & Dana Schüssler

Bästa hoppföl med tilldelad guldmedalj: 2. Chivago, hingst e Cristallo I – Acolord – Florestan, ägare och uppfödare Bo Wargh

Domare: Henning von der Decken och Erdwig Holste med familjen Schüssler

 

 

RESULTAT Åstorp söndagen den 24/6 2018

Resultat Reitpferdeprüfung PDF:

Namn Trav Galopp Skritt Typ och kvalité på kroppsbyggnad Total intryck Summa av poäng Genomsnittspoäng
2M2 Foxtrot 8 9 8 8 8 41.0 8.2
Livigno 7.5 8.5 8 7.5 8.5 40 8.0
Florié 7.5 8 8.5 7.5 8 39.5 7.9
Selfie 7.5 8.5 8 7.5 8 39.5 7.9
Londonhit 7 7.5 6.5 8 6.5 35.5 7.1
Bonanza 6.5 7.5 7.5 7 7 33.5 7.1
Viva la Vida 6.5 7 7 7 7 34.5 6.9
Kahleesi 6 7 6.5 7 7 33.5 6.7
AKW A Shadow of brown 6 6 7 7.5 5 31.5 6.3
Athena Vuo 7 7.5 8 / 8 / /

Resultat Stoprov PDF:

Namn Skritt Trav Galopp Genomsnitt Gångarter Ridbarhet Domare Ridbarhet Testryttare Genomsnitt Ridbarhet Löshoppning / Teknik Löshoppning / Förmåga genomsnitt hoppning
Kahleesi 6.5 6 7 6.5 7 6.5 6.75 8.5 8.5 8.5
Athena Vuo 8 7 7.5 7.5 8 8 8 6.5 6.5 6.5
Bonanza 7.5 6.5 7.5 7.17 7 8 7.5 6 6 6
Foxtrot 8 8 9 8.33 8 9 8.5 6.5 6.5 6.5
Florié 8.5 7.5 8 8 8 8.5 8.25 7 7 7
Viva la Vida 7 6.5 7 6.83 7 7 7 8.5 9,5 9

 

2M2 Foxtrot samt Anna och Amanda Svanberg, vinnare Stoprov dressyr och Reitpferdeprüfung, Hannoveraner Show och premiering, Åstorp 2018-06-24,

Viva la Vida, vinnare Stoprov hoppning, Hannoveraner Show och premiering,
Åstorp 2018-06-24

Katalog (PDF):
Katalog Hästar Åstorp 2018

 

Hästarna måste bära startnummer på tränset!

 

 

 

Fölchampionat den 13/8 kl. 13.00 Kulltorps Gård i Ängelholm

Katalog Fohlenschau Ängelholm 2017-08-13 (PDF)

Segrare bästa dressyrstammade föl:  Hingst odöpt e Ampere – Dimaggio

Uppfödare och ägare.: Skalkagården AB, Genfors, Anna S 269 71 Förslöv

HB I

Ampere (NLD) (KWPN) NLD003200504946

HB I

Rousseau (ex: R (KWPN)

Ferro (KWPN)

Zsuzsa (KWPN)

v.Ulft (NL)

v.Römer (Westf)

 

Larivola (KWPN)

Flemmingh (Holst)

Farivola (KWPN)

v.Lacapo (Holst)

v.Heros (Holst)

St.Pr.

Dimma (Westf)

DE 441413114509

HB I

Dimaggio

Don Primero (Old)

Winnipeg

v.Donnerhall (Old)

v.World Cup I

H

Roseanne (Westf)

Rubinstein I (Westf)

Werula

v.Rosenkavalier  (Westf)

v.Werther

  1. 9 weitere Generationen. Stutenstamm: 1193004 Schwaby – Mangels, Midlum (Wesermünde)

Dimma vann det Westfaliska Elitstochampionatet i Münster 2012 och var reservesegrare i Lingen i samma år. Hon tilldelades den Goldene Medaljen av det Westfaliska förbundet. Stoprov: 8,5/8,5/9,5 –  8,5/9,0 – 7,5 = 8,49

Reserversegrare: Hingstföl Dream Dancer, hingstföl e Dream Boy – Dancier

U.: Mattsson, Karin S 26254 Ängelholm, Kulltorps Gard

Ä.: Frykberg, Micke S 79294 Mora, Samsgärdsvägen 3

HB I

Dream Boy (KWPN) NLD003200811812

HB I

Vivaldi (KWPN)

Krack C (KWPN)

Renate-Utopia (KWPN)

v.Flemmingh (Holst)

v.Jazz (KWPN)

 

Resia (KWPN)

Ferro (KWPN)

Iresia (KWPN)

v.Ulft (NL)

v.Balzflug/T.

St.Pr.A. H

Desire

DE 431311602209

HB I

Dancier

De Niro

Lacarna TS

v.Donnerhall (Old)

v.Lancier

St.Pr. H

Lilly

Londonderry

Diora Florina (Old)

v.Laur.Crusador xx

v.Florestan I (Rhld)

  1. 9 weitere Generationen

Stutenstamm: 4194203 Steinrose – Berling, Balkum (Bersenbrück)

Segrare bästa hoppstammade föl: Viktoria, sto e Light On – Vulkano

Uppfödare och ägare.: Vickman,Anders & Carola S 31020 Knäred, Trälshult 91

HB I

Light On (Old)

DE 433330815802

HB I

Lordanos (Holst)

Landos (Holst)

W-Ashley (Holst)

v.Lord (Holst)

v.Ahorn Z

H

Love Girl (Old)

Landadel (Holst)

Farina (Westf)

v.Landgraf I (Holst)

v.Frühlingstr.II (Westf)

H

Vulkanos-Queen DE 431310648207

HB I

Vulkano

Voltaire

Pretoria

v.Furioso II (Ang.N)

v.Pit I (Westf)

H

Sajonara

Sandro Song (Old)

Donja

v.Sandro (Holst)

v.Don Carlos

  1. 13 weitere Generationen

Stutenstamm: 1189107 Jamuna – Leydecker, Theisbrügge (Kehdingen)

 

Vi tackar hjärtligt våra sponsorer!

Theault, Ola Torstensson

Skara Hästsport

Vikens Blomsterhandel

Heberleins Chark

2M2 i Båstad

Hannoveraner Show Åstorp  17 juni 2017

 

Resultat Stoprov 3-5 åringar       (klicka på bilderna)

Resultat Reitpferdeprüfung 3-4 åringar

Best in Show:?
Sang Real – Anna Svanberg

Tilldelad Hannoveraner Prämie:?
Sang Real
Sandås Sebago
2M2 Finest Dark Chocolate
Stakkolina

KATALOG

1.  S a n d å s  S e b a g o

Stute 23.05.2012

Braun 1)Stern,— 5)Fessel weiß,—

DE 431310426112

Z.: Wittgren,Ann-Katrin S 43962 Frillesas, Göteborgsvägen 101 B.: Wittgren,Ann-Katrin S 43962 Frillesas, Göteborgsvägen 101

HB I

Scolari

DE 431310108504

HB I

Sandro Hit (Old)

Sandro Song (Old)

Loretta (Old)

v.Sandro (Holst)

v.Ramino (Westf)

St.Pr. H

Dynastie

De Niro

Wicke

v.Donnerhall (Old)

v.Weltmeyer

H

Gutschiw

DE 431314309902

HB I

Grand Cru

Grand Garcon

Athene

v.Garibaldi II

v.Absatz

H

Espanja

Escudo II

Gräfin S

v.Espri

v.Graf Sponeck

u. 12 weitere Generationen

Stutenstamm: 1189001 Aslaug – Johanns, Knakenburg (Lehe)

2. S a n g  R e a l

Stute 19.04.2012

Braun 1)Stern, kleine Schnippe,— 3)Fuß hoch weiß,— 4)Fuß weiß,—

DE 431310726912

Z.: Kaling,Martin 26670 Uplengen Ot. Hollen, Friesenstr. 127

B.: 2M2 Horses I Bastad AB S 26933 Bastad, Köpmansgatan 23

HB I

Sir Donnerhall (Old) DE 433330038601

HB I

Sandro Hit (Old)

Sandro Song (Old)

Loretta (Old)

v.Sandro (Holst)

v.Ramino (Westf)

St.Pr. H

Contenance D (Old)

Donnerhall (Old)

Contenance II (Holst)

v.Donnerwetter

v.Feldherr (Holst)

H

Laurissa

DE 431313809805

HB I

Laur.Crusador xx

Welsh Pageant xx

Square Note xx

v.Tudor Melody xx

v.High Top xx

H

Welina

World Cup I

Gisy

v.Woermann

v.Greenhorn

u. 11 weitere Generationen

Stutenstamm: 1189707 Marhild – König, Grossenwörden (Neuhaus)

3. D a n c i n g  D i v a

Stute 15.05.2012

Rappe 1)Stirnhaare,—

DE 431316891312

Z.: Erlandsson,Malin S 26024 Rostanga, Langarods gard B.: Holmström,Charlotte S 23661 Höllinken, Vinterstigen 8

HB I

Insterburg/T.

DE 309090098099

HB I

Hohenstein/T.

Caprimond/T.

Helena XIV/T.

v.Karon/T.

v.Matador/T.

E.St. H

Indira X/T.

Giorgio Armani/T.

Insterna/T.

v.Arogno/T.

v.Leonardo/T.

H

Wellfare

DE 331318344399

HB I

Weltmeyer

World Cup I

Anka

v.Woermann

v.Absatz

H

Laura

Laur.Crusador xx

Anja

v.Welsh Pageant xx

v.Askan

u. 10 weitere Generationen

Stutenstamm: 1191112 Lorminde – v.d. Fecht, Bentwisch (Neuhaus)

4. 2 M 2   F i n e s t   D a r k   C h o k o l a t e

Stute 01.06.2014

Schwarzbraun 1)kleiner STern,— 4)Fessel weiß mit Kronenfleck,

DE 431310775114

Z.: 2M2 Horses I Bastad AB S 26933 Bastad, Köpmansgatan 23 B.: Hermansson,Jan-Ingvar S 24397 Hallaröd, Allarp 326

HB I

Fürstenball (Old) DE 433330843106

HB I

Fürst Heinrich (Westf)

Florestan I (Rhld)

Dawina (Westf)

v.Fidelio

v.Donnerhall (Old)

St.Pr./El. H

Maradonna (Old)

Donnerhall (Old)

Marella (Old)

v.Donnerwetter

v.Classiker (Holst)

St.Pr. H

Schokolata

DE 431310615010

HB I

Sir Donnerhall (Old)

Sandro Hit (Old)

Contenance D (Old)

v.Sandro Song (Old)

v.Donnerhall (Old)

St.Pr. H

Wolkenstern

Wolkentanz

Astoria

v.Weltmeyer

v.Amerigo Vespuc. xx

u. 9 weitere Generationen

5.  S o l u t i o n

Stute 01.04.2013 DE 431310725313

Schwarzbraun 1)kurze unregelmäßige Blesse, Oberlippe 2 weiße Flecke, Unterlippe weißer Fleck,— 2)Fuß unregelmäßig weiß mit Kronenfleck,— 3)Fuß unregelmäßig wei

Z.: Gehring,Bernhard 48431 Rheine, Wesselstr. 13

B.: Svanberg & Roschat,Anna Svan S 29163 Kristianstad, Annedalsvägen 34

HB I

Sir Donnerhall (Old) DE 433330038601

HB I

Sandro Hit (Old)

Sandro Song (Old)

Loretta (Old)

v.Sandro (Holst)

v.Ramino (Westf)

St.Pr. H

Contenance D (Old)

Donnerhall (Old)

Contenance II (Holst)

v.Donnerwetter

v.Feldherr (Holst)

H

Fine Feline

DE 431319844404

HB I

Falsterbo

Fidermark (Westf)

Bonita

v.Florestan I (Rhld)

v.Brentano II

H

Maja

Matchos As

Wega

v.Matcho AA

v.Wendekreis

u. 13 weitere Generationen

Stutenstamm: 1190810 Longola – König, Wassermühle (Neuhaus)

6.  S t a k k o l i n a

Stute 05.03.2013

Braun 1)unregelmäßige Blesse,— 4)Fuß weiß,— 5)Fuß weiß mit Kronenflecken,

DE 431313900913

Z.: Expara AB S 31292 Laholm, Vessinge Mölla,Veingevägen 55 B.: Olthoff,Roland S 31292 Veinge, Vessinge Mölla

HB I

Stakkato

DE 331319684593

HB I

Spartan

Servus

Gottilde

v.Sesam

v.Gotthard

H

Pia

Pygmalion (Dt.Pf)

Goldfeder

v.Patras/T.

v.Goldstern

H

Accorlina (Holst) DE 421000216408

HB I

Cormint (Holst)

Calido (Holst)

Ilona Xv (Holst)

v.Cantus (Holst)

v.Carthago (Holst)

Olina VIII

Corrado I (Holst)

Galina I (Holst)

v.Cor d.l.Bryere (SF)

v.Capitol I (Holst)

V:PHS M:PHS

7.  D e i c h g r ä f i n

Stute 05.03.2009

Rappe ohne Abzeichen,—

DE 431310225609

Z.: Vick,Christiane und Herbert 21395 Tespe, Lüneburger Str. 2 B.: Schüssler,Sven & Dana S 57295 Figeholm, Sagarevägen 3

HB I

Desperados

DE 431310351301

HB I

De Niro

Donnerhall (Old)

Alicante

v.Donnerwetter

v.Akzent II

St.Pr. H

Wie Musik

Wolkenstein II

Maskottchen

v.Weltmeyer

v.Matcho AA

H

Ryenna

DE 431311612603

HB I

Rotspon

Rubinstein I (Westf)

Antalia

v.Rosenkavalier (Westf)

v.Argentan

H

Brandy

Bolero

Eisi

v.Black Sky xx

v.Eisenherz I

u. 12 weitere Generationen

Stutenstamm: 1191118 Okrika – Koppelmann, Neuland (Neuhaus)

8.  D i a m a n t i n a

Stute 26.04.2012

Rappe ohne Abzeichen,—

DE 431311602712

Z.: Möller,Christel Dr. 30161 Hannover, Rumannstr. 15

B.: Schüssler,Sven & Dana S 57295 Figeholm, Sagarevägen 3

HB I

Don Index

DE 431315112207

HB I

Don Crusador

Don Bosco

Larissa

v.Donnerhall (Old)

v.Laur.Crusador xx

H

Wera

Wolkentanz

Salina

v.Weltmeyer

v.Salvano

H

Rocca Priora

DE 331310122899

HB I

Rubinstein I (Westf)

Rosenkavalier (Westf)

Antine (Westf)

v.Romadour II (Westf)

v.Angelo xx

St.Pr. H

Debby

Donnerhall (Old)

Brandy

v.Donnerwetter

v.Bolero

u. 13 weitere Generationen

Stutenstamm: 1191118 Okrika – Koppelmann, Neuland (Neuhaus)

9.  L o n d o n H i t

Hengst 31.03.2014

Dunkelfuchs 1)Keilblesse, Schnippe,— 4)Fuß hoch weiß,—

DE 431316849114

Z.: Röhrich,Günter 31535 Neustadt, Otternhagener Str. 77

B.: Expara AB S 31292 Laholm, Vessinge Mölla,Veingevägen 55

HB I

Londontime

DE 431314617802

HB I

Londonderry

Laur.Crusador xx

Windsor Queen

v.Welsh Pageant xx

v.Warkant

St.Pr. H

Wieneria

Walt Disney

Toroschino

v.World Cup I

v.Trapper

H

Cuba Libre (Old) DE 433331072707

HB I

Sandro Hit (Old)

Sandro Song (Old)

Loretta (Old)

v.Sandro (Holst)

v.Ramino (Westf)

H

Conny (Old)

Connery/T.

Donnalix

v.Buddenbrock/T.

v.Donnerhall (Old)

u. 11 weitere Generationen

Stutenstamm: 1189102 Delfina – Schlichting, Großenwörden (Neuhaus/O.)

10. F a n n y  a v  I d a r ö d (SWB)

Stute 05.05.2013

Dunkelbraun

752004041302880

Z.: Kvist, Tommy

B.: Danielsson, Sandra S 254 74 Ödåkra, Täppegatan 3F

Connor 95408

Casall 95410

Caretino 95070

Kira XVII

v.Caletto II

v.Lavall I

Korrada S

Cor de la Bryere

Soleil

v.Rantzau xx

v.Capitol I

Salonika

Acorado

Acord II

Doreen XIII

v.Ahorn Z

v.Corrado I

M-Calido

Calido I

Vabima

v.Cantus

v.Cabinett I

11. D o m i n o

Val  14.04.2013

Braun

1)Flocke, — 4) Fessel ungregelmäßig weiß mit Kronenflecken und Ballenflecken, — 5) Fuß ungregelmäßig weiß mit Kronenflecken und Ballenflecken, —

DE 431316004813

Z.: Stangerski, Paul D 38154 Königslutter, Neuschoderstedt Nr 17

B.: Forsén, Annika S 243 97 Hallaröd, Norra Hultarp

HANN

Dubarry

DE 431311318409

Don Frederico

Donnerhall

Cleopatra

v.Donnerwetter

v.Consul

 Ribana

Rubinstein I

Wanted

v.Rosenkavalier

v.Werther

St.Pr.

Brown Sugar

DE 431316008203

Brentano II

Bolero

Glocke

v.Black Sky xx

v.Grande

 Chanel

Certus

Wunderkind

v.Carprilli

v.Wittelsbach

u. 12 weitere Generationen

Stutenstamm: 1190902 Alferate – Wolter, Burg (Stade)